Velikonoční jidáše

Kdo si dá na Zelený čtvrtek před východem slunce k snídani jidáše s medem, upevní prý své zdraví.
Tak to jsem teda zase nestihla…Ale úspěch je to pro mě i tak velký, protože jidáše jsem dělala letos úplně poprvé.
Nikdy jsem je nestihla upéct, vlastně jsem na ně tak nějak zapomínala, Velikonoce až tak moc nevnímám jako třeba Vánoce, které úplně miluju, a tak mi některé ty tradiční věci unikají.
Ale letos je to trochu jiný. Letos vnímám Velikonoce trochu víc a jinak ( i když na ty kýčovité výzdoby teda taky nedošlo). A to díky domácímu školnímu vzdělávání. Celý týden si právě v rámci školy s Amálkou o Velikonocích povídáme a jidášky jsem se konečně teda odhodlala upéct.

Jidáše jsou voňavý, sladký, kynutý kousky různých tvarů za horka potřený směsí medu a másla.
Kynutý, no jo, jenomže kde sehnat droždí? Čerstvý pochopitelně. U nás teda těžko. Ale tak měla jsem pořád ještě to sušený, tak jsem tu zkusila s  ním. Receptů na jidáše jsou mraky ( dokonce i se sušeným droždím), tak jsem si vzala z každého něco a byly úplně fantastický.

Do práce jsem zapojila i Amálku, a to nejen v rámci tradic, ale vlastně i pracovních činností. Odkrajovala a vážila jednotlivé kousky, dělala válečky a motala různé tvary… a byla nadšená. Já nakonec udělala asi jen 3.

A proč vlastně jidáše? Tvarem mají připomínat provaz, na kterém se oběsil Jidáš, po tom, co zradil Ježíše. Kromě tohoto biblické příběhu ale symbolizují i konec zimy a plodnost a hodnost jara.

Posnídat jidáše na Zelený čtvrtek sice už nestihnete, ale pokud jste je nestihli stejně jako já v předešlých letech a chcete si je letos konečně upéct, protože zcela určitě povznesou vaši Velikonoční slavností tabuli, nechte se inspirovat.

 

Ingredience:

  • 500 g hladké mouky
  • 125 ml mléka
  • 125 ml smetany
  • 60 g krystalového cukru
  • 1 lžíce  medu ( cca 40 g)
  • 3 žloutky
  • 115 g másla
  • 1 sušené droždí
  • špetka soli
  • citronová kůra z 1 bio citrónu
  • muškátový oříšek

 

  • máslo, med, rum na potření

 

Postup:

Ve velké míse smíchejte mouku s cukrem, droždím a solí, zamíchejte a přidejte žloutky a změklé máslo.
V rendlíčku mírně zahřejte mléko a smetanu, přilejte je do mísy a uhněťte těsto. Pokud máte robot, bude to raz dva, pokud to budete dělat ručně, jde to taky docela dobře. S těstem se pracuje dobře.
Těsto si pak hoďte ještě na vál a protáhněte ho několikrát, ať tam ještě naženete vzduch. Vytvarujte  kouli a vložte ji zpět do mísy. Přikryjte utěrkou a nechte kynout na teplém místě dokud nezdvojnásobí svůj objem.

Po 1,5-2 h kynutí si těsto vyklopte na vál, nemusíte ho ani moučnit, těsto je dost tučné a pracuje se s ním opravdu moc dobře. Odvažte si 50 g kousky ( mělo by vám vyjít cca 20 ks), udělejte malou placičku, srolujte ji a z ní vyválejte delší pramen, ze kterého už tvarujte požadovaný tvar ( esíčka, šneky, uzly, my měli i motýla 🙂 ).

Umotané jidášky poskládejte na plech a nechte ještě 30 minut kynout než je vložíte do trouby. Před tím je ale potřete bílkem.
Jidášky pečte na 170°C cca 20 minut.

Než se upečou, rozmíchejte si cca 1 lžíci rozpuštěného másla s 1 lžící medu a přidat na vůni můžete i 1 lžičku rumu. Touto směsí potřete ještě horké jidášky. Budou lepkavé, ale tak je to v pořádku. A teď už jen vydržet než vychladnou. A proč vlastně?

 

Velikonoční jidáše_1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.